• Mladý záchranár 2022

• Žiaci našej školy - SOŠ technickej Dunajská Streda, sa zúčastnili dňa 22.06.2022 na súťaži Mladý záchranár trnavskej župy v organizácii TTSK v Trnave. Súťaži predchádzalo prípravné obdobie.  Počas neho sa súťažný tím (veliteľ a štyria členovia)  oboznámil s priebehom súťaže, dostal študijný materiál a pod vedením zdravotnej pracovníčky nacvičoval jednotlivé úkony pri poskytovaní  prvej pomoci.

V deň konania súťaže sa žiaci stretli na rôznych stanovištiach so situáciami ako napríklad dopravná nehoda, zásah elektrickým prúdom, kontaminovaný priestor, oživovanie a podobne. Náš súťažný tím, hoci neskončil na prvých troch oceňovaných miestach,  dobre obstál v konkurencii 29 zúčastnených súťažných skupín. Pri rôznych situáciách poskytovania predlekárskej pomoci reagovali pohotovo a s rozvahou.

• Fiatal életmentő

• A Dunaszerdahelyi Műszaki Szakközépiskola diákjai 2022. június 22-én a Fiatal életmentő megnevezésű versenyen vettek részt. A verseny, immár második alkalommal, Nagyszombatban került megrendezésre, ahol 29 iskola diákjai mérhették össze tudásukat, rátermettségüket és talpraesettségüket különböző modell szituációkban.

Életet menteni, bajba jutott embertársainkon segíteni, fájdalmat enyhíteni ösztönös késztetés, melynek alapjait diákjaink a felkészülés alatt szakember segítségével sajátították el.

A verseny folyamán olyan modell szituációkban kellett hozzáértésüket bizonyítani, mint pl. a fulladás, az allergiás sokk, közlekedési baleset, alkoholizáló fiatalok megfékezése és ellátása, áramütés vagy sokkos állapot. Diákjaink hozzáértő magatartással kezelték a különböző élethelyzeteket, tétovázás nélkül, minden helyzetben határozottan cselekedtek, és úrrá lettek a sok esetben bénítólag ható körülményeken is.

Életet menteni a legmagasztosabb emberi tevékenység, amelyről a diákjaink a verseny során tanúbizonyságot is tettek. Szakmai ismeretekkel gazdagodva, jó érzésekkel zárták a tartalmas napot.

• Látogatás Budapesten

•             A Dunaszerdahelyi Műszaki Szakközépiskola tanulói a héten Budapesten jártak. Úticél a magyar Országgyűlés épületének megtekintése volt. Néhányan közülük még nem jártak Budapesten, megcsodálták a magyar főváros szépségeit, a felújított régi épületeket, templomokat, hidakat a Dunán, Gellért-hegyet, de leginkább a magyar Parlament épülete nyűgözte le őket. A magyar Országgyűlés épületét, az Országházát méltán sorolják a világ legszebb parlamenti épületeinek sorába.

A diákok figyelmesen hallgatták az idegenvezető tájékoztatását, megtudhatták, hogy itt őrzik a kupolában az évszázadok viszontagságait megért Szent Koronát és a koronázási ékszereket. Az elnöki irodából nyíló, ritkán látogatható Munkácsy-terem hatalmas festménye a honfoglalásról kicsit elgondolkoztatta őket. Hiszen a festményen a világos, barátságos színek dominálnak, amely békés üdvözlésként ábrázolta a honfoglalók és az őslakosság találkozását, holott ők e történelmi eseményt eddig véres ütközetként ismerték. A történelmi ismertetés után rácsodálkozhattak a panorámára, amely az Országház erkélyéről tárult eléjük. Az egynapos kirándulás szabad programmal végződött. A tanulók rengeteg élménnyel és új ismeretekkel tértek haza.

• Návšteva v Budapešti

•   Žiaci Strednej odbornej školy technickej v Dunajskej Strede navštívili Budapešť. Cieľom cesty bolo oboznámiť sa s historickou budovou maďarského parlamentu. Niektorí zo žiakov ešte vôbec neboli v Budapešti , očarila ich krása hlavného mesta Maďarska: krásne zrekonštruované budovy, kostoly, mosty na Dunaji, ale najviac ich zaujala budova maďarského parlamentu. Právom patrí medzi najkrajšie budovy spomedzi parlamentov sveta.
            Žiaci pozorne počúvali slová sprievodkyne, dozvedeli sa, že tu sú umiestnené korunovačné šperky a maďarská koruna. Iba niektorí z návštevníkov majú možnosť vstúpiť do krásnej miestnosti Munkácsyho, do ktorej je vstup z prezidentskej kancelárie. Žiaci vyšli aj na terasu, odkiaľ bol krásny výhľad na panorámu Budapešti. Jednodňová exkurzia sa končila voľným programom. Žiaci sa vracali domov s novými zážitkami a zaujímavými poznatkami.