• Érettségi 2023

• A Műszaki Szakközépiskolában Dunaszerdahelyen megkezdődtek ma az éretségi vizsgák 3 tanulmányi
            szakon: gépbeállító műszrész, elektrotechnikai műszerész és hálózati berendezések műszerésze. Az
            éretségizőknek sok sikert kivánunk.

• Maturita 2023

• Na Strednej odbornej škole technickej v Dunajskej Strede sa dnes začali maturitné skúšky žiakov
            troch študijných odborov: mechanik nastavovač, mechanik elektrotechnik a mechanik počítačových
            sietí. Maturantom prajeme veľa úspechov.

• Výlet do Budapesti

• V piatok 26.mája 2023 sa žiaci a pedagógovia SOŠ technickej v Dunajskej Strede zúčastnili výletu
            spojenú s návštevou muzikálového predstavenia Gróf Monte Christo v Budapešti. Po prehliadke krás
            hlavného mesta Maďarska sa všetci s veľkým očakávaním usadili v hľadisku Operetného divadla.
            Videli sme krásne spracovanie známeho románu s prekrásnymi melódiami a kulisami.

Diákjaink 2023.május 26-án meglátogattàk a magyar fővárost. A kirándulás elsődleges célja a Budapesti Operettszínház Monte Cristo grófja című musicaljének megtekintése volt. A csodálatos előadás  fantasztikus élményt nyújtott diákoknak és tanároknak egyaránt.

• MyMachine

• SOŠ technická sa v školskom roku 2022/23 zapojila do programu – MyMachine, ktorý je vzdelávacím programom, realizovaný v troch krokoch – od nápadu cez koncept po prototyp. Celý proces je založený na spoluvytváraní, spolupráci medzi deťmi základných škôl a študentmi stredných a vysokých škôl. Tí spolupracujú ako rovnocenní partneri pri výrobe vysnívaných vynálezov počas jedného školského roka.

Program rozvíja tvorivé myslenie, dáva šancu vynaliezavým deťom a mladým ľuďom nachádzať technické riešenia pre originálne nápady – vysnívané vynálezy. Kladie sa dôraz na technické smery vzdelávania – vedu, technológiu, inžinierstvo, umenie a matematiku – STE(A)M. To všetko sú kompetencie, ktoré sú považované za kľúčové pre uplatnenie sa v dnešnom globálnom a neustále sa meniacom svete.

MyMachine je medzinárodný program, ktorý vznikol v Belgicku. Na Slovensku ho od roku 2016 zastrešuje Karpatská nadácia - upriamuje pozornosť na potrebu prepájania neformálneho vzdelávania s formálnym vzdelávaním na slovenských školách.

Program prebieha počas jedného školského roka a má tri fázy:

1.Myšlienka: deti na základných školách vo veku od 6 do 12 rokov vymýšľajú a prezentujú formou kresieb svoje vysnívané vynálezy. MyMachine kladie dôraz na dôležitosť a potrebnosť každého jedného vynálezu.

2.Koncept: v tejto fáze sa návrhu vynálezov venujú mladí ľudia – študenti vysokých technických škôl a produktového dizajnu. Detské kresby menia na funkčné koncepty, najlepšie návrhy sú následne spracované do plánov, schém a modelov

3.Prototyp: v poslednej fáze sú technické výkresy a rozpracované riešenia odovzdané študentom stredných odborných škôl technického zamerania. Študenti vytvoria skutočné prototypy vynálezov v spolupráci s deťmi, ktoré ich vymysleli a s vysokoškolákmi, ktorí navrhli dizajn

Dôvod zapojenia sa našej školy do programu:

-študentom ukazuje, akú nenahraditeľnú úlohu majú v procese návrhu výrobku a umožňuje im získať praktické skúsenosti z výroby prototypu:

• naučia sa, že môžu pomôcť vylepšiť dizajn od inžinierov.
            • učia sa, ako komunikovať svoje návrhy na uľahčenie alebo vylepšenie výroby.
            • učia sa, že ich zručnosti sú dôležitým a významným prínosom pri materializácii myšlienky a vytváraní pridanej hodnoty.
            • získavajú praktické skúsenosti z výroby vynálezu, rozvíjajú si schopnosť hľadať nové riešenia a prekonávať prekážky.
            • inšpirujú sa, aby pokračovali v štúdiu alebo kariére v technických smeroch.

Dňa 04.05.2023 sa uskutočnila návšteva detí zo ZŠ v Šamoríne, ktorých nápady realizuje naša škola. Prišli pozrieť postup práce na ich „vynálezoch“– kresliaceho panela a prenosnej nabíjačky telefónov.

• Deň Zeme

• Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. V modernom poňatí ide o
            ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia a
            zabráneniu znečistenia.
            Z tejto príležitosti sa žiaci SOŠ technickej v Dunajskej Strede pod vedením majstrov odborného
            výcviku zapojili do skrášľovania okolia školy. Začali vyčistením dvora a átria, kde bývajú počas
            prestávok. Takto sa, hoci malým ale významným dielom, pričinili k zveľadeniu prostredia školy
            kde trávia väčšinu svojho pracovného týždňa.

• Riziká práce v zahraničí

• Dňa 26. 4. 2023 sa uskutočnila na našej škole prednáška s besedou na tému ,,Riziká práce v zahraničí“. Cieľovou skupinou boli žiaci štvrtého ročníka. Cieľom bolo informovať žiakov o možných rizikách práce v zahraničí (obchodovanie s ľuďmi, prostitúcia, nútená práca, novodobé otrokárstvo), o možnostiach hľadania si práce v zahraničí prostredníctvom pracovných agentúr a podať informácie o základných bezpečnostných krokoch pri hľadaní si práce mimo domova. Žiaci mali veľký záujem o danú problematiku, aktívne sa zapájali do debaty.

• A külföldi munkavállalás veszélyei

• 2023. 4. 26-án a külföldi munkavállalás veszélyei témával beszélgetés valósult meg a negyedik évfolyam diákjaival. A téma célja felhívni a diákok figyelmét, főleg a külföldi munkavállalás rizikóira – emberkereskedelem, prostitúció, kényszermunka, újkori rabszolgaság, nemkülönben a biztonságos külföldi munkavállalás lehetőségeire, ahol a munkaközvetítői ügynökségek nyújtathatnak hathatós segítséget. A diákokat nagyon érdekelte ez a témakör, aktívan részt vettek a beszélgetésben.