• Medzinárodný deň materinského jazyka - Az anyanyelv nemzetközi napja

• Medzinárodný deň materinského jazyka oslavujeme 21. februára. Prezentáciu sme
            uskutočnili 22.2.2024. V deň podujatia koordinátorka na úvod položila žiakom otázku, čo pre
            nich znamená materinská reč? Žiaci začali uvažovať a zoštylizovali krásne úvahy o
            materinskom jazyku. Hovoriť o materinskom jazyku je veľmi aktuálne, lebo v prvom ročníku
            sú žiaci troch národností. Po krátkom úvode nasledovali prezentácie o histórii
            Medzinárodného dňa materinského jazyka, v slovenskom jazyku prezentoval Adam Gál,
            v maďarčine to isté Horváth Roderik. Potom nasledovali básničky o ľubozvučnej slovenčine
            a o kráse maďarského jazyka. V ukrajinskom jazyku žiaci tiež mohli vypočuť báseň. Odzneli aj
            maďarské básne aj ich slovenský preklad. V závere podujatia žiaci aktívne diskutovali a
            vyslovili svoje názory k téme.

Ugyan az anyanyelv nemzetközi napját február 21-én ünnepeljük, az idei prezentációra
            február 22-én került sor.
            A rendezvényen bevezetésképp az előadó feltett egy kérdést a jelenlévőknek. Mit jelent
            számukra az anyanyelv? A tanulók hosszas gondolkodás után szebbnél szebb elmélkedéseket
            fogalmaztak meg az anyanyelv fontosságáról. Az első évfolyamban nagyon időszerű beszélni
            a témáról, ugyanis háromféle nemzetiségű tanuló jár ide. A rövid bevezető után prezentáció
            következett az anyanyelv nemzetközi napjáról. Majd versek hangzottak el a szlovák, a
            magyar és az ukrán nyelv szépségéről. Végül is a diákok aktívan társalogtak, és véleményt
            nyilvánítottak a témával kapcsolatban.

• Prednáška o významnom fyzikovi - Előadás egy jelentős fizikusról

• ​​​

Dňa 12.02.2024 žiaci II.A triedy SOŠ technickej v Dunajskej Strede za pomoci učiteľky fyziky pripravili obsažnú prednášku spojenú s prehliadkou filmu o významnom fyzikovi 20. storočia, Robertovi Oppenheimerovi, ktorú prezentovali pred spolužiakmi. Výber témy ovplyvnil filmový zážitok.

Július Robert Oppenheimer, je známy ako hlavný zakladateľ Americkej školy teoretickej fyziky. Spolu s   Enricom Fermim  je označovaný za "otca atómovej bomby“.

Po zaujímavej prednáške žiaci diskutovali o novozískaných informáciách a porovnávali ich s faktami získanými z filmu „Oppenheimer“.

A II.A osztály tanulói a fizikatanár segítségével előadást készítettek a 20. század jelentős fizikusáról, Robert Oppenheimerről, amelyet osztálytársaik előtt mutattak be. A fizikus kiválasztását befolyásolta a diákok moziélménye.
            Julius Robert Oppenheimer tudósként leginkább az amerikai elméleti fizika fő alapítójaként ismert. Enrico Fermivel együtt „az atombomba atyjaként” ismerik.

Az érdekes előadás után a diákok megbeszélték az újonnan megszerzett információkkal kapcsolatos benyomásaikat, és összehasonlították azokat az Oppenheimer-filmből nyert adatokkal.

• Charta základných práv v EU - Alapjogi Charta az EU-ban

• Prednáška spojená s besedou na tému „Charta základných práv v EU“ sa uskutočnila na SOŠ technickej v Dunajskej Strede 30. januára 2024. Zúčastnili sa na nej žiaci prvého ročníka. Na začiatku prednášky si žiaci pozreli prezentáciu, z ktorej sa dozvedeli, že “ Charta základných práv v EU“  upozorňovala najmä na konkrétne prípady porušovania ľudských práv a navrhovala riešenia. Získali informácie aj o tom, že za dobu svojej existencie sa vyjadrila k rôznym spoločenským problémom, ako napríklad k diskriminácii v zamestnaní a v povolaní, ku slobode cestovania, ku stavu životného prostredia, k právam veriacich občanov, k problematike dôchodcov, k toxikománii a mnohým ďalším, ktoré sú dodnes aktuálne.

2024. január 30-án a Dunaszerdahelyi Műszaki Szakközépiskola elsős diákjai egy előadás keretén belül ismerkedtek meg a „Charta“ politikai okirat tartalmával. Az előadás elején a diákok egy prezentációt tekintettek meg, melyből megtudták, hogy a „Charta“ rámutatott az emberi jogok megsértésének konkrét példáira, és egyben megoldásokat is ajánlott ezekre. Információt szereztek arról is, hogy az okirat egy egész sor olyan ma is aktuális problémával foglalkozott, mint például a munkahelyi diszkrimináció vagy a környezetvédelem kérdése.